Duben  2020
Po Út St Čt So Ne
   
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts

DC Sound

Podlesí, Němčí 10

Ústí nad Orlicí

Tel.: +420 775 987 299

E-mail: info@dcsound.cz

Jak přípravit bicí na live zvučení


Vloženo: 29.Prosinec 2010

Pokud jako bubeník, nebo jako pořadatel chystáte bicí na live zvučení, přečtěte si tento článek a budete o pár řádků moudřejší ;-)

Zvuk bicích je podle mého při  live zvučení velice důležitý. Vždy, když přijedu zvučit akci, tak si bicí pečlivě poslechnu nenazvučené tzv. „na sucho“. Pokud se mi zvuk nezdá, snažím se je vyladit. Obvykle jsou problémy hlavně s kopákem. Často je zbytečně přetlumený! Pokud je kopák zaházený do poloviny hardrama prostě nikdy nemůže dobře hrát! Vždyť všechny vibrace, které produkuje dřevěný korpus, jsou pohlceny neúměrným zatlumením vnitřního prostoru bubnu. Takže je třeba vyházet zbytečné hadry a nechat v něm jen malou deku, která se bude jen lehce dotýkat obou blan. Pokud se mi zdá zvuk moc dlouhý můžu deku posunout více na blánu. Takto zatlumený buben bude daleko snáze produkovat tolik oblíbený mlaskanec. Další finta, jak docílit ještě lepšího namlasknutí kopáku, je povolení přední blány, ale ne tolik, aby při úderu došlo k jejímu poškození. Další fígl je použití plastových, nebo dřevěných úderníků namísto filcových. Většina výrobců už pedály osazuje úderníky, kde je možnost výběru mezi filcem a plastem.

Dalším problémem u bicích bývají dlouho znějící přechody. Zde je důležité jednotlivé bubny řádně přitlumit, ale ne zas tolik aby, ztratily barvu zvuku. U dobře zatlumeného přechodu by délka dozvuku měla být v rozmezí 1-1,5  sekundy. Potom už musí zvukař na mixu hledat frekvenci, na které buben rezonuje a tu potom ubrat, jenže to už ovlivní výsledný zvuk bubnu. Toto přeznívání se dá eliminovat použitím gatu (šumová brána), ovšem ne každý zvukař, zvláště pak na klubových akcích,  má gate k dispozici . Tento problém se dá celkem dobře vyřešit  nalepením papírového kapesníčku izolepou přímo na okraj hrací blány. To dozvuk dostatečně zatlumí a zároveň mu ponechá jeho barvu.

Za DCsound Petr Sigl.

Napsat komentář

*